


Kada doći na psihoterapiju?
Ukoliko se ne osećate dobro u svom telu, ili u sredini u kojoj živite, ukoliko imate osećaj da ste zaglavljeni, osećate anksioznost, strah, imate panične napade, probleme sa socijalnim uključivanjem, mislite da ste neadekvatni, drugačiji od drugih, imate probleme u partnerskim odnosima, imate utisak da stalno donosite pogrešne odluke, da drugi žive bolje od vas, ne uspevate da ostvarite bliskost i intimnost sa drugim ljudima, izbegavate konflikte, zanemarujete sebe… vreme je da razmislite o psihoterapiji i traženju pomoći od strane stručnog lica.
Problemi su sastavni deo života. Mogu biti rešivi i nerešivi. Nerešivi problemi nisu u našoj moći i ne možemo mnogo uticati na njihov tok. Rešive probleme možemo savladati povećanjem svojih kapaciteta i resursa, i promenom načina gledanja na taj problem. Nema ništa loše u tome da pokušate sami da se izborite sa životnim izazovima. Međutim, često su ti mehanizmi samopomoći nedovoljni ili pogrešni. U tim okolnostima, može doći do još veće frustracije.
Kako izgleda psihoterapijski proces?
Ne postoji univerzalna trauma. Ono sa čime će se neko nositi sa lakoćom, nekog drugog može traumatizovati i navesti da se oseća emocionalno disfunkcionalno ili socijalno neadekvatno. Svi mi imamo različite kapacitete, i to je u redu.
Psihoterapijski proces je zaštićen etičkim kodeksom. Nijedna informacija iz privatnog života neće biti podeljena. To je profesionalan odnos, gde edukovani terapeut stručnim postupcima i tehnikama, usmerava razgovor ka željenom stanju.
Važno je da željeno stanje klijenta bude realistično i konkretno. Na seansama se radi samo na onim stvarima koje klijent želi da menja, i za koje on smatra da mu ograničavaju lični razvoj i napredak. Dakle, ne ide se protiv volje klijenta, odnosno poštuje se njegov otpor ako postoji.
Sa druge strane, važno je ukazati na odgovornost koju klijent ima, u svojim procesima učenja, razvoja i promene. Bez obzira u kakvim okolnostima odrasli, u ovde i sada, svaki čovek je odgovoran za svoj život i donošenje odluka. Terapeut vas na tom putu može samo usmeriti i ukazati na okolnosti i činjenice koje ste prevideli.
Psihoterapijski odnos je dvosmeran, klijent sa jedne strane donosi motivaciju i želju za promenom, spremnost za učenje i primenu stečenih uvida, terapeut donosi stručno znanje, spremnost za rad uz apsolutno poštovanje klijenta, i svoje vreme. Savez koji se stvara između njih je moćan alat na putu ka promeni. Zato je sasvim u redu da promenite terapeuta ako ne uspete da sa njim ostvarite odnos poverenja i bliskosti, ili ukoliko vam se ne sviđa njegov način rada.
Seanse se najčešće održavaju jednom nedeljno, u trajanju od 45 minuta do sat vremena. Koliko će proces trajati zavisi od samog cilja koji je definisan, i od klijentove želje i kapaciteta za promenom- ali svaki put počinje prvim korakom, tako je i sa ovim. Pobrinite se za svoje mentalno zdravlje već danas.
Šta psihoterapija nije i šta se na terapiji neće desiti?
- Terapeut nije mađioničar, i do željenih promena neće doći odmah. Kao što ste godinama ponavljali pogrešna ponašanja ili imali disfunkcionalna uverenja, tako je i za primenu drugačijih, zdravijih uverenja i ponašanja potrebno vreme.
- Terapija nije plastična operacija , ne menja čoveka u potpunosti. Promeniće se samo ono što želite da promenite. Ako želite instant rezultate, znajte da se tada radi samo na simptomima ali ne i na uzrocima problema.
- Terapija nije ,,kanta za otpatke“. Ako želite samo negde da se „izventilirate“ biće vam bolje nekoliko dana, ali neće doći do trajnijih promena.
- Terepeut nije vaš prijatelj. On je vaš saveznik na putu ka željenoj promeni, gde vas aktivno sluša, razume, ne osuđuje, i prihvata.
Koji su benefiti online psihoterpije?
Online psihoterapija se pokazala kao odlična alternativa susretima uživo, usled nedostatka vremena i brzog načina života, sa kojim se svi suočavamo. Nakon nekoliko godina prakse, mogu slobodno reći da je uspešnost ova dva načina održavanja seansi podjednaka.
Nekoliko benefita po kojima se online seansa izdvojila kao pogodna jesu:
- sigurnost i jednostavnost održavanja seansi;
- veća fleksibilnost u smislu lakšeg dogovora sa terapeutom oko zakazivanja seansi;
- nema dodatnih troškova u smislu dodatnog ulaganja vremena I novca;
- ne postoje fizičke barijere, što je jako značajno za ljude koji imaju neku vrstu telesnog hendikepa, za ljude koji žive u ruralnim područjima ili u inostranstvu;
- veća je anonimnost I privatnost, za ljude koji žele da psihoterapije ostane deo njihovog intimnog sveta.